« Tagasi

Pime aeg nõuab jalakäijalt ja autojuhilt hoolsust ja valvsust

Üha pikemaks venivad sügisõhtud annavad märku, et õhtuti väljas liikumisel peavad jalakäijad senisest enam tähelepanu pöörama enda nähtavaks tegemisele ning autojuhid hoolitsema selle eest, et ka nende liikumine turvaline oleks.

Küllap on juba nii mõnigi hiljapeale jäänud töölt koju tõttaja märganud, et väljas on hämardunud ja kuklas kummitamas mõte/küsimus - kus mu helkur on. Kas ikka olen liikluses teistele piisavalt nähtav? Või kas minu poolt juhitaval autol on tuled töökorras ja õigesti reguleeritud? Jah - see on vastutustundliku, seadusekuuleka ning hooliva kodaniku mõttekäik, mis meid otseses mõttes elus hoiab.

Siiski tuleb, ette vastupidist suhtumist, mil eelpool toodud küsimused tuleb tõstatada teistel. Seda põhjusega, et mitte keegi ei taha olla kannatuste pealtnägija või halvimal juhul ise olla tahtmatult kannatuste põhjustaja võimalikule ohvrile, kes ennast unustanud nähtvaks teha. Paljude aastate vältel on iga pimeda perioodi alguses räägitud helkuri kandmise vajalikkusest ja tundub, et see on kui võluvits, mis meid hoobilt nähtavaks muudab ning  boonusena  on ka seaduse nõuded täidetud. Paraku on näiteid, kus hukkunud jalakäija on omanud nõutavat helkurit kuid ikkagi on tagajärjed traagilise lõpuga.

Üksik helkur on küll intensiivne valguse tagasi peegeldaja, kuid linnatänavate suures valgusmüras on üks paljude seas. Väikese  üksiku helkuri puuduseks on ka asjaolu, et see võib juhusliku takerdumise tõttu  jääda ühele keha poolele varju või halvimal juhul hoopiski ära kaduda. Meie pikalt pimedas ja lumevaeses sügises kantakse küllatki palju tumedat riietust, mis erakordselt hästi inimese pimedusega ühte sulatab. Siit ka üleskutse jalgsi liiklejatele - kasutage sügissombus võimalikult heledaid üleriideid, mis inimfiguuri veelgi paremini nähtavamaks muudab ning ei tee paha kasutusele võtta teinegi helkur. Lisaks soovitame lastevanematele soetada oma lastele üleriideid, millele tootja on juba omaltpoolt lisanud helkurelemente.

Sõidukijuhtidel paneme südamele olla hoolas sõiduki ettevalmistamisel talveperioodiks. Palume üle vaadata ja veenduda sõidukitulede tehnilises korrasolekus. Paljuski mõjutavad pimeda ajal  sõidukijuhi märkamisvõimet pisiasjad, mida võib-olla esialgu vähetähtsaks peetaks. Näiteks sõiduki klaaside seestpoolt puhastamine, mille tulemusena paraneb nähtavus oluliselt. Kulunud ja väsinud klaasipuhastajad teevad oma töö poolikult ja seetõttu jääb poolikuks ka sõidukist väljavaade. Täidetud klaasipesuvedeliku paak hoiab ära halvad üllatused pikemal sõidul tekkinud maanteemustuse eemaldamise esiklaasilt. Kindlasti on ülioluline kriitilise pilguga üle vaadata talverehvide seisukord ja hinnata nende töövõimet, kui need on juba üle elanud mitu talvehooaega. Maksimaalse haarduvusega talverehviga on sõidukil kordi lühem peatumisteekond, mis annab juhile kindluse ootamatute olukordade ärahoidmiseks.

Soovime ettenägelikku ja võimalikult turvalist liiklemist sügistes ja talvistes oludes.

Silver Simuste
Piirkonnapolitseinik
Viljandi PJ